ZNAČENÍ PNEUMATIK

Zde naleznete i jak změnit velikost vašich kol

  

Rozměry pneumatiky:

 

 

205/55 R16 91 W
205 - Šířka pneu (205mm)
55 - Profilové číslo (55%)
R - Radiální konstrukce
16 - Průměr disku (16 palců)
91 - Index nosnosti (615kg)
W - Rychlostní kategorie (do 270Km/hod) 

 

 

 

Šířka pneu:

Jmenovitá šířka pneumatiky v mm (příklad je pro 205 mm šířky).
Pokud chcete na svůj vůz obout širší pneu, musíte vždy snížit ve stejném poměru profilové číslo (viz.níže). Pokud zvolíte šířku o 10 mm širší, profilové číslo musí být o 5% nižší. V případě zúžení je postup opačný. Tento postup by měl být samozřejmě schválen výrobcem automobilu.
Příklad:
Původní pneumatika 195/65 R15. Nová pneumatika 205/60 R15.

Profilové číslo:

Číslo značící výšku pneumatiky. Je značena v procentech šířky dané pneumatiky (příklad je pro 55% z 205 mm). Pokud není uvedeno profilové číslo je toto číslo 80% a vyšší.

Radiální konstrukce:

Pneumatika je radiální konstrukce. Pokud není pneumatika označena jedná se o pneumatiku diagonální (dnes se již v osobních pneu prakticky nepoužívá).

Průměr disku:

Jedná se o vnitřní průměr pneumatiky, tedy o průměr disku udávaný v palcích (příklad udává průměr 16"). Musí souhlasit s průměrem disku. Pokud chcete na svůj vůz obout větší disky, musíte vždy snížit ve stejném poměru profilové číslo (viz.výše). Pokud zvolíte velikost o 1“ větší, profilové číslo musí být o 5% nižší. V případě zmenšení je postup opačný. Tento postup by měl být samozřejmě schválen výrobcem automobilu.
Příklad:
Původní pneumatika 195/65 R15. Nová pneumatika 195/60 R16. Pokud máte zájem i rozšířit, postupujte podle návodu (viz. Šířka pneu). Nová pneumatika je tedy 205/55 R16. Příklad je pro Škodu Octavii.

Index nosnosti:

Index nosnosti je indexem, jenž určuje maximální nosnost pneumatiky při rychlosti určené rychlostní kategorií za daných podmínek.
(příklad je uveden na hmotnost 91 = 615kg).

Rychlostní kategorie:

Jedná se o určení maximální rychlosti pro kterou je pneumatika konstruována. Povolena je pouze montáž pneumatiky, která má rychlostní index vyšší než je uvedeno v technickém průkazu vozidla (k uvedenému údaji je potřeba připočítat 10 km/h). (Příklad je pro rychlost W=do 270 Km/hod)

Tabulky rychlostní kategorie a hmotnosti ke stažení zde

 

Energetické štítky pneumatik

Štítky obsahují tři základní hodnocení:

 

1 - Úpora paliva

Míra valivého odporu pneumatiky, která má vliv na efektivitu spotřeby paliva vozidla. Hodnotí se od A (nejvyšší hodnocení) do G (nejnižší hodnocení).

2 - Přilnavost za mokra

Hodnota schopnosti pneumatiky brzdit na mokré vozovce. Přilnavost za mokra se hodnotí od A (nejvyšší hodnocení) do F (nejnižší hodnocení).

3 - Hlučnost

Vnější hluk vydávaný pneumatikou se měří v decibelech. Třída hlučnosti pneumatik je uvedena v podobě černých zvukových vln v počtu od jedné (tiché) do tří (hlasité).

 

 Datum výroby pneumatiky tzv. DOT:

 DOT je na pneumatice vyraženo na jedné straně jen jednou a je mírně vystouplé. Naleznete ho na bočnici jako čtyřmístné číslo.

Číslo se skládá z týdnu výroby (první dvojčíslí) a z roku výroby (druhé dvojčíslí).

Na obrázku je uvedeno DOT 0510, jde tedy o pneumatiku vyrobenou v pátém týdnu roku 2010.

 

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.